Hodowla pszczół wymaga nie tylko doskonałego przygotowania, ale także zgromadzenia różnych przydatnych akcesoriów. Jednym z nich jest siatka dla pszczół na dennice, która powinna mieć kilka charakterystycznych cech. Jakich dokładnie?

Jakie kryteria musi spełniać siatka do hodowli pszczół?

Pierwszym kryterium, które musi być spełnione, są drobne oczka. Jest to dość oczywista kwestia, chodzi bowiem o to, aby owady nie przedostały się na drugą stronę. Następnym warunkiem jest wysoka trwałość, w tym odporność na warunki atmosferyczne, takie jak wahania temperatur oraz woda. Niemniej istotne znaczenie ma to, aby siatka pszczelarska była bezpieczna dla tych owadów, powinna być więc pozbawiona ostrych krawędzi.

Dlaczego siatka cięto-ciągniona to najlepszy wybór?

Wiemy już, czym powinna charakteryzować się taka osłona. Okazuje się, że każde kryterium spełnia siatka cięto-ciągniona, która może być naprawdę gęsto tkana, co uniemożliwi ucieczkę owadom. Cechuje się ona także możliwością dodatkowego zabezpieczenia, choćby za pomocą cynkowania. Wówczas staje się niezwykle odporna na działanie warunków zewnętrznych i jest produktem na naprawdę wiele lat. Jej dodatkowym wyróżnikiem jest ekologiczność, nie wydziela bowiem szkodliwych związków i można z łatwością poddać ją procesowi recyklingu.

Jakie są inne siatki używane do hodowli pszczół?

Siatki do hodowli pszczół mogą być produkowane z tworzyw sztucznych, głównie z polietylenu HDPE. Niestety takie produkty mają kilka wad. Jedną z nich jest kwestia ekologii, nie ulega bowiem wątpliwości, że szeroko pojęty plastik jest szkodliwy, wydziela bowiem plastyfikatory, które mogą być potencjalnie niebezpieczne nawet dla owadów.

Pod wątpliwość należy poddać także kwestię trwałości, zwłaszcza po wielu latach i wskutek działania różnych szkodliwych czynników atmosferycznych, w tym głównie promieniowania UV, które może prowadzić do mikrouszkodzeń. Te ostatnie mogą przekształcać się finalnie w większe ubytki i skutkować niekontrolowanym wylatywaniem owadów.

Jak widać siatki do hodowli pszczół, należy wybierać z rozwagą, biorąc pod uwagę nie tylko trwałość, ale również ekologię. Jeśli Ty również poszukujesz takich wytrzymałych i bezpiecznych siatek, koniecznie sprawdź, co mamy w naszej ofercie. Gwarantujemy dostawy tylko najwyższej jakości produktów, dopasowanych do indywidualnych potrzeb Klientów.

Czytaj dalej: Jak produkowane są siatki cięto-ciągnione?