Odpowiednio przeprowadzona hodowla pszczół wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, lecz także zastosowania odpowiedniego sprzętu, który nie tylko ułatwi pozyskiwanie propolisu, lecz także będzie bezpieczny dla owadów. Przedstawiamy przegląd materiałów stosowanych do produkcji siatek pszczelarskich.

Jakie siatki stosuje się do budowy dennic higienicznych?

Współczesne ule wyróżniają się prostą konstrukcją, które ułatwiają pozyskiwanie propolisu i pyłku pszczelego, przy jednoczesnym ograniczeniu stresu dla pszczół. Jednym z istotnych elementów stosowanych do ich budowy są siatki pszczelarskie znajdujące się w dennicach higienicznych. Do ich głównych zadań należy wyłapywanie zanieczyszczeń i pasożytów z wnętrza ula.

Na rynku, dostępne są siatki, które różnią się one grubością splotu, rodzajem materiału oraz sztywnością. Siatki pszczelarskie należy dopasować indywidualnie do swoich potrzeb, tak by uwzględnić budowę i konstrukcję ula. Są najczęściej wykonywane z nierdzewnej siatki tkanej lub siatki cięto ciągnionej produkowanej z aluminium, stali lub miedzi.

Dlaczego warto korzystać z siatek metalowych?

Korzyści wynikające ze stosowania metalowych siatek są bardzo liczne. Wykonane są z surowca, który jest trwały i odpornych na uszkodzenia, co przedłuża żywotność dennic higienicznych. Dodatkowo, są łatwe do czyszczenia, umożliwiają wentylację i ograniczają rozwój pleśni, dzięki czemu, łatwiej jest utrzymać higienę we wnętrzu ulu.

Metal wykorzystany w siatkach jest odporny na wpływ promieni słonecznych i wysokich temperatur. Stanowi także skuteczną barierę chroniąca przed gryzoniami, które mogłyby nadgryźć strukturę siatki. W odróżnieniu od siatek z tworzyw sztucznych, nie topi się pod wpływem stosowania niektórych środków i jest bezpieczny dla owadów.