Siatka techniczna znajduje zastosowanie w bardzo wielu branżach, takich jak np. rolnictwo, budownictwo, przemysł chemiczny, spożywczy, czy hutniczy. Siatki techniczne plecione wykonywane są najczęściej z określonych rodzajów drutu, co których zalicza się druty stalowe, ocynkowane, nierdzewne, kwasoodporne, żaroodporne, miedziane, czy też mosiężne. Szeroki wybór różnych typów materiału pozwala dostosować rodzaj siatki do warunków, w jakich będzie ona wykorzystywana. Poznaj charakterystykę i zastosowanie siatek technicznych.

Budowa i cechy charakterystyczne siatek technicznych

Sploty oczek w siatkach technicznych konstruowane są na dwa zasadnicze sposoby. Pierwszy z nich i zarazem najpopularniejszy to splot płócienny, który jest również nazywany splotem prostym. Jego oczka są kwadratowe i służą jako najbardziej uniwersalne rozwiązanie. Drugim rodzajem splotu jest splot jodełkowy, inaczej nazywany skośnym. Wielkość oczek siatki można dostosować do planowanego zastosowania oraz wymagań technicznych, dzięki czemu produkt może być odpowiedzią na indywidualne potrzeby klienta. Możliwości regulacji szerokości oczka wynoszą od 1 do 12 mm, natomiast drut w zależności od wybranego materiału może wynosić od 0,5 do 1 mm grubości.

Zdecydowanie największą zaletą siatki technicznej jest jej wytrzymałość. Pozwala to na wykorzystywanie jej nawet w ekstremalnych warunkach. Kolejnym niewątpliwym atutem jest jej lekkość, dzięki czemu z łatwością można ją z łatwością zamontować nawet w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach.

Do czemu można wykorzystać siatkę techniczną?

Produkt ten znajduje zastosowanie w bardzo wielu sektorach przemysłu. Wykorzystywany jest zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów lubiących majsterkowanie. Do najczęstszych zastosowań siatki technicznej zalicza się m.in.:

  • odsiewanie materiałów – siatka stosowana jest jako sito materiałów sypkich (zboże, piach, żwir, kruszywa),
  • filtrowanie różnego rodzaju, np. wykorzystanie w formie filtra mechanicznego, mającego oddzielić substancje stałe od cieczy,
  • oczyszczanie materiałów niebezpiecznych lub szkodliwych,
  • wykorzystanie jako osłony lub moskitiery,
  • zabezpieczenie przed szkodnikami, np. gryzoniami,
  • konstruowanie osłon i zabezpieczeń na maszyny oraz urządzenia,

Siatki techniczne wykorzystywane są także podczas wykonywania prac budowniczych i remontowych, archeologii, przemyśle wydobywczym, a nawet pszczelarstwie. Warto skorzystać z oferty sprawdzonego producenta siatek technicznych, który dostarczy produkt najwyższej jakości.