Hodowla pszczół staje się bardzo popularnym zajęciem realizowanym nie tylko w celach zarobkowych, ale również w formie hobby. Wzrost zainteresowania gospodarką pasieczną wzmaga popyt na sprzęt i widzę wynikającą z doświadczenia pszczelarzy. Nie wszystkie produkty i narzędzia znane są początkującym pasjonatom pszczelarstwa. Warto jednakże pamiętać, że dbałość o szczegóły decyduje o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Z poniższego artykułu możesz dowiedzieć się, czym jest siatka pszczelarska i co ją wyróżnia.

Czym charakteryzuje się siatka pszczelarska?

Siatkę należy dobrać pod względem tego, do czego będzie ona wykorzystywana. Warianty będą różnić się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane oraz wielkością oczek. Siatka może by wykonana z tworzywa sztucznego, drutów nierdzewnych, ocynkowanych lub aluminium. Przykładowo do poławianiu pyłku i dennic nadawać się będzie ocynkowana siatka z kwadratowymi oczkami od 2,5 do 3,2 mm, a jako bariera dla pszczół idealna będzie siatka nierdzewna 3,2 mm. Aluminiowa siatka ciągniona może być wykorzystywana w dennicach wentylowanych.

Czytaj również: Zastosowanie siatki cięto-ciągnionej w nowoczesnym budownictwie

Siatka pszczelarska – zastosowanie

Omawiana siatka ma bardzo szerokie zastosowanie. Produkt ten w głównej mierze wykorzystuje się w procesie pozyskiwania propolisu i pyłku pszczelego. Metoda wykorzystująca dennice oraz siatki pszczelarskie jest o wiele mniej inwazyjna, a także wygodna dla pszczelarza. Kolejnym zastosowaniem mogą być prace związane z kontrolą osypu warrozy lub wykonaniem lepszej wentylacji gniazd. Mniej oczywistym sposobem na wykorzystanie siatki pszczelarskiej jest działanie służące zapobieganiu ucieczkom pojedynczych owadów lub całych rojów. Jest to wyjątkowo pomocne także wtedy, gdy pasieka znajduje się w sąsiedztwie terenu zabudowanego.