Zapotrzebowanie na zastosowanie metalowych siatek występuje w wielu dziedzinach. Dlatego też istnieje wiele odmian tego rodzaju obiektów. Ich różnorodność ma za zadanie pokryć zapotrzebowanie na metalowe siatki i zapewnić funkcje spełniane przez te obiekty. Jednym z typów metalowych siatek są tak zwane sita tkane. Określa się je także czasem mianem siatek technicznych.

W jaki sposób konstruowane są sita tkane?

Czym charakteryzują się sita tkane? O ich specyfice decyduje głównie sposób wykonania. Otóż na siatki techniczne składają się nici wątku i osnowy, które tworzy się z drutów okrągłych. Średnica tych ostatnich jest oczywiście zależna od dokładnego rodzaju sita, jednak jej istnienie jest pewną stałą, jeśli chodzi o siatki techniczne. Ponadto nici wątku i nici osnowy, które składają się na sita tkane, muszą być przeplatane według określonej, charakterystycznej metody.

Taki sposób konstruowania sit tkanych sprawia, że obiekty te wykazują się znaczną wytrzymałością oraz odpornością. Jednocześnie są przy tym niezwykle lekkie. A jeżeli siatkę techniczną powlecze się dodatkowo cynkową warstwą ochronną, to staje się ona dodatkowo niewrażliwa na rdzewienie i brudzenie. Takie połączenie właściwości sprawia, że sita tkane są chętnie wykorzystywane w bardzo wielu dziedzinach.

Do najszerszych obszarów, w których stosuje się siatki techniczne, należy:

  • rolnictwo
  • przemysł
  • budownictwo

W każdej z tych dziedzin sita tkane znajdują rozmaite sposoby na wykorzystanie. Mogą one oczywiście służyć do zabezpieczania jakichś obszarów lub do zbrojenia konstrukcji. Ich funkcje daleko wykraczają jednak poza te zastosowania. Dzięki nim, jak sama nazwa wskazuje, da się także przesiewać czy filtrować różnego rodzaju materiały.

Czytaj dalej: Jakich siatek używa się do hodowli pszczół?

Podsumowując, sita tkane to naprawdę niezwykle przydatne obiekty. Skorzystają z nich zarówno rolnicy, jak i przemysłowcy czy budowlańcy. Nie da się bowiem ukryć, że zakres działań, jakie wykonuje się w każdej z tych branż, w pewien sposób się pokrywa.