Siatka tkana nazywana jest często tkaniną techniczną. To specyficzny, bardzo wytrzymały rodzaj siatki, który znajduje wiele różnorodnych zastosowań. Tkaniny techniczne mogą mieć oczka różnej wielkości, możliwa jest też ich produkcja z materiałów kwasoodpornych i nierdzewnych. To wszystko sprawia, że świetnie sprawdzają się one jako sita, lecz nie tylko. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy im się bliżej.

W roli sit i filtrów

Wysoka wytrzymałość siatki tkanej sprawia, że świetnie sprawdza się ona w roli sita lub filtra. Może ona być używana w przemysłowych przesiewaczach i innych maszynach, które pracują stosunkowo dynamicznie. Jej dodatkową zaletą jest to, że jest stosunkowo lekka – wygodnie się ja więc montuje i transportuje. Możliwość wyprodukowania siatki o dowolnym rozmiarze oczek sprawia, że sprawdza się ona w przemyśle budowlanym, np. przy przesiewaniu piasku lub żwiru. Chętnie korzysta z niej też branża rolnicza przy przesiewaniu zbóż. Siatka jest również popularna w przemyśle spożywczym, gdzie okazuje się niezastąpionym filtrem olejów, produktów mleczarskich itp. Jako filtr wykorzystuje się ją między innymi w oczyszczalniach ścieków i systemach nawadniania.

Inne zastosowania

Siatki tkane świetnie sprawdzają się też jako materiał budowlano-konstrukcyjny. Są bardzo solidne, z powodzeniem można więc wykorzystywać je do budowy ogrodzeń dla zwierząt hodowlanych, lub barier przeciwko gryzoniom czy dzikim ptakom. Z tkaniny technicznej wykonuje się też płotki przeciw płazom, a właściciele uli wykorzystują produkty o drobnych oczkach jako siatki pszczelarskie. Siatki tkane wykorzystywane są też jako balustrady schodów lub bariery ochronne dla ludzi w wysokich budynkach.

Nowoczesna dekoracja

Niespodziewaną popularność siatka tkana zyskała zwłaszcza w ostatnich latach, gdy przyszła do Polski moda na wnętrza loftowe i urbanistyczne. Tkanina techniczna stała się ozdobą elewacji wielu budynków, na dobre zagościła też we wnętrzach. Świetnie sprawdza się jako minimalistyczna osłona kominka, obudowa wanny, grzejnika, czy też jako surowa dekoracja ściany w salonie. Siatką tkaną, w połączeniu z betonem lub cegłami, dekoruje się modne kluby, restauracje i puby. Coraz częściej można też spotkać ją w nowoczesnych biurowcach.

Czytaj również: Dlaczego siatki cięto-ciągnione mogą służyć jako dekoracje?